E-mail:  
Heslo:  
nebo registrovat
Zasílání informací o akcích a kurzech
Kontakt:
E-mail: skritek@skritek.org
Tel: 736103994
"Nepobývej v minulosti, nesni o budoucnosti, soustřeď mysl na přítomný okamžik." Buddha
Články

« zpět na články

Skřítek, o.s., uskutečnil první modul vzdělávacího programu tábornická činnost

vloženo 15. 08. 2013

Lektoři občanského sdružení Skřítek, o.s., uskutečnilo první modul vzdělávací program v rámci projektu K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání a to část s názvem Tábornická činnost. První modul proběhl v srpnu tohoto roku v obci Rusava. Programu se zúčastnili lektoři pracující s dětmi a mládeží ve věku 6 až 15 let, kteří mají nějaké zkušenosti s vedením různých oddílů, či zájmových kroužků zaměřených především na turistickou činnost či tábornictví. Druhý modul proběhne první víkend v říjnu v Holešově a bude zaměřen mimo jiné na evaluaci a sebeevaluaci, a techniky s tím spojené.
První modul jsme zaměřili na tábornické znalosti a dovednosti, kompetenci k efektivní komunikaci a kompetenci k plánování a organizování práce. Z tábornických znalostí jsme se zaměřili zejména na pravidla pohybu a pobytu v přírodě, znalost topografických značek, druhy ohnišť a jejich využití, znalost různých jídel a způsobů jejich přípravy v přírodním prostředí. Z tábornických dovedností jsme se zaměřili na dovednost se pohybovat v přírodě, dokázat zařídit tábořiště na vícedenní akci, orientovat se v mapě a v terénu, připravit a zabezpečit ohniště, rozdělat oheň a uvařit na něm, umět vést skupinu dětí v přírodě.
Po úvodním seznámení s programem a projektem K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání, jsme se věnovali příkladům dobré praxe v oblasti tábornictví a to zejména sdílením zkušeností účastníků programu. Další den následoval dopoledne spíše teoretický blok zaměřený na pravidla a zvyklosti spojené s tábořením a pobytem v přírodě, v odpoledním bloku jsme se věnovali tábornické praxi. Účastníci si mohli vyzkoušet pohyb v přírodě, orientaci v terénu pomocí topografických značek, mapy a buzoly a jiných orientačních bodů. Následoval příklad hry zaměřené na tábornické dovednosti. Ve večerním bloku proběhl blok zaměřený na práci s cílovou skupinou, tedy dětmi od 6 do 15 let. Účastníci si ujasnili specifika a potřeby různých věkových kategorií, vyzkoušeli si možnosti komunikace s dětmi a různé formy motivace. Následovala tvorba vzdělávacích lekcí s tábornickým zaměřením.
V závěrečném bloku následující den jsme se věnovali metodickému shrnutí celého programu, sebeevaluaci účastníků a hodnocení programu, lektorů a organizačního zajištění akce.
V současné době vrcholí přípravy druhého modulu, který proběhne první víkend v říjnu. Kromě kompetence k efektivní komunikaci a kompetence k plánování a organizování práce se budeme věnovat znalostem a dovednostem evaluace vzdělávacího programu a sebeevaluace. V duchu zážitkového učení účastníkům nabídneme několik ukázek vhodných sebeevaluačních technik a poskytneme jim i osobní zkušenost s nimi. V rámci programu si také provedeme hodnocení jednotlivých vzdělávacích lekcí, na kterých účastníci měli možnost pracovat.

Kalendář
Podporují nás
Projekt GIVT
Město Holešov
Pingu sport, s.r.o.
2DR - grafika
Copyright © 2010, Skritek.org. Vytvořilo SURFACE