E-mail:  
Heslo:  
nebo registrovat
Zasílání informací o akcích a kurzech
Kontakt:
E-mail: skritek@skritek.org
Tel: 736103994
"Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil." Paul Coelho
Články

« zpět na články

Cesta Bizona - moudrost indiánů pro život v dnešním světě

vloženo 12. 01. 2012

Pablo Russell, indián kmene "Blackfoot Blood" z kanadské Alberty měl konečně přijet i k nám na Moravu. Indián v Holešově. To jsou neuvěřitelné možnosti dnešní doby.
Pablo, svým indiánským jménem "Ten, který střílí do vzduchu", dlouhá léta jezdí do Prahy a dalších evropských měst vést přednášky a setkávat se s lidmi, aby mohl předávat poselství, které mu bylo dáno při prastarém obřadu Hledání vize. Při tomto obřadu seděl čtyři dny na kopci bez jídla a vody, modlil se a zpíval posvátné písně. Neprosil za sebe a své úspěchy, ale za to, aby se dozvěděl, jak má být prospěšný svému lidu. Nepotřeboval k tomu žádné drogy, jak si lidé často myslí, nebo jak je prezentováno v mnohých naivních filmech s indiánskou tématikou. Potřeboval jen odvahu, odhodlání a velkou pokoru. Pro indiána z kultury plání, jdoucího tradiční cestou a vyznávajícího spiritualitu svých předků, jsou alkohol i jakékoliv drogy zapovězeny. Při tomto obřadu se mu tenkrát dostalo daru. Získal určité schopnosti. Navštívil ho bizon, který mu předal svou sílu a učení, a řekl mu, aby odjel do Evropy pomáhat lidem být jako bizon, než se zase jednoho dne vrátí a bude moct více pomáhat svým vlastním lidem. Pablo jezdí jen tam, kam ho pozvou, nevnucuje se. A vše funguje, jak má.

Pablovo vyprávění o bizoním duchu a jeho zpívání posvátných černonožských písní zanechalo ve všech účastnících přednášky „Cesta bizona“ hluboký dojem. Mluvil o tom, že bizon je jediným zvířetem, které dokáže jít bouři naproti, neboť ví, že tak bouře rychleji pomine a bude moct brzy stát opět uprostřed prosluněné prérie. Ale musí mít odvahu bouři čelit. Tyto bouře si mnohdy vytváříme my sami. Pablo se nám snažil ukázat, jak máme čelit svým vlastním, vnitřním bouřím a překážkám, které nám znemožňují milovat sami sebe i druhé. Snažil se nás naučit, jak se vyvarovat situacím, kdy za své problémy viníme druhé, jak se postavit překážkám, jenž vytváří strach někomu odpustit, omluvit se, mít zodpovědnost za své činy. Bylo téměř hmatatelné, jak poselství bizona otevíralo srdce přítomných a jak je myšlenky, které Pablo předával, zasáhly. Po skončení přednášky měla spousta lidí zvlhlé oči dojetím. Mnozí šli za Pablem a děkovali mu, nebo mu říkali, že jej mají rádi. Pablo se jen usmíval a říkal, že to není jeho zásluha, že on je jenom nástrojem toho nad námi.

Každý den mi chodí stále zprávy od lidí, co na jeho přednášce byli, zprávy plné vděku, úžasu i dojetí. Jsem šťastný, že tady Pablo mohl naplnit své poslání.

Dušan Hanák (Pita Omini)

Fotografie z přednášky

Kalendář
Podporují nás
Projekt GIVT
Město Holešov
Pingu sport, s.r.o.
2DR - grafika
Copyright © 2010, Skritek.org. Vytvořilo SURFACE